Maket Talep Formu

URFA MAKET

BLOG

MAKET NEDİR?

Maket nedir

Maket, elle tutulması ve incelenmesi zor olan küçük ya da büyük nesnelerin yüzdelik (%) dilimde bir değerle bölünerek veya çarpılarak belirli ölçeklerde orantılı hale getirilmesine denir.

Maket, tüm iş sektörlerinde kullanılmaktadır fakat en çok inşaat sektörü ile bağdaştığından ve ön plana çıktığından dolayı maket denildiğinde akla ilk gelen inşaat (mimari) maketleri veya hobi maketleridir. Oysa maketler birçok sektörün can damarını oluşturur. Mesela üretim sektöründe tasarlanan üç boyutlu bir ürünün önceden birer maketini yaparak o ürün hakkında bilgi sahibi olmaya yardımcı olur. Liman, gemi, uçak, tren, baraj, köprü, bina gibi yapıların önceden maketleri yapılarak bir nevi hesaplamaların orantısı yapılır. Maliyet, zaman, estetik gibi birçok kalemi önceden tespit etmeye yarar.

Örnek olarak sektörlerden bahsedecek olursak maket kullanımının yaygın olduğu sektörler Elektronik, Yapı – İnşaat, Sağlık, Bilim Araştırmaları, Sanayi gibi sektörlerden bahsedebiliriz.

Maket çok eski tarihlerden günümüze gelen bir sanat dalıdır. Urfa, geçmişinde yaşamış birçok neslin, kavmin yapısal anıt maketleri ile kendini dünyada kanıtlamış bir şehirdir, hatta Şanlıurfa için üstü açık bir müze şehri de diyebiliriz. Göbekli Tepe ile de buna güzel bir örnek verebiliriz.

Maketle birlikte yeni bir meslek dalı daha hayatımıza girmektedir. Maketleri el işçiliği ile birebir yapabilen usta kişilere maketçi denir. Bu meslek güzel sanatlar dalında yer almaktadır.

İnşaat – Yapı sektörü ile maketi değerlendirecek olursak, inşaat sektörü hızla ilerleyen ve sürekli kendini yenileyen bir alan olduğundan dolayı tüketiminde hızlı olduğu bir alandır. Burada arz talep ilişkisini bağlamak amacıyla ileri bir tarihte teslim edilecek olan yapıların maketleri yapılarak ön fikir oluşmasını sağlamaktır. Buda alıcı için önem arz etmektedir. Maket, ev satın alacak kişilerin nasıl bir ev alacağını, bahçesini, binasını, otoparkını, çevresi ile olan bağlantılarını daha rahat görmesini sağlar. Günümüzde inşaat firmaları henüz proje aşamasındayken maketleri hazırlayarak satış yapmanın kolaylığını yaşıyorlar.

Kendi ilimizde bile buna şahit olmak mümkündür. Şanlıurfa tarımın yanı sıra inşaat sektöründe de büyük ivme kazandı. Artık Urfa eski Urfa değil sözünü bize kabullendirecek şekilde büyüdü. Urfa’ da inşaat firmaları artık projelerin görselleri yanı sıra maketlerden satış yapmaya başladı. Bu hızla ilerleyerek de büyümeye devam ediyor. Bu da sektöre ve alıcıya büyük kolaylıklar kazandırıyor. 

Urfa’ da maket sektörünü oluşturan ve ilk olarak Urfa’ ya bu iş dalını kazandıran firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.. Şuan bütün Türkiye ve illerinde işlerimiz var. Hızla büyüyen bir Şanlıurfa maket firması olarak herkese saygı ve selamlarımızı iletiyoruz.  Sosyal Ağlarda Paylaş